OLEJKOWE

VADEMECUM

O co ten cały szum? Co to w ogóle są te olejki… ?

 

Otóż, moi drodzy, niczym nowym 😉 Odkąd ludzie chodzą po tej ziemi, „czynią sobie ziemię poddaną” i wykorzystują to, co wokół nich. Dość szybko zorientowali się, że niektóre rośliny korzystnie wpływają na ich zdrowie, przynoszą ulgę w bólu, pomagają pozbyć się przeróżnych dolegliwości. Nieco później, ale jednak już tysiące lat temu, nauczono się oddzielać z roślin to, co najlepsze – lotne, aromatyczne substancje – OLEJKI ETERYCZNE.

Od tamtej pory wiele mądrych głów badało wpływ owych cennych substancji na zdrowie człowieka. I choć naukowcy w badaniach nie ustają po dziś dzień, to zgromadzona już wiedza z powodzeniem wystarcza, by skutecznie i bezpiecznie wykorzystywać moc zawartą w roślinach.

Wiemy na przykład, że olejki składają się z wielu różnych związków chemicznych, które z łatwością przedostają się do naszego organizmu i w przeróżny sposób oddziałują na wszystkie jego układy. Jak? Ot na przykład antyseptycznie, wirusobójczo, bakteriobójczo i grzybobójczo – a co, i na ile – to oczywiście zależy od olejku, lub mieszanki, w której działanie poszczególnych olejków wzmacnia się i potęguje.

Chcesz dowiedzieć się więcej lub osobiście wypróbować ich działanie? Zapraszamy 🙂

OLEJKI

są to:


Ciekłe, lotne substancje, wytwarzane i magazynowane w różnych częściach roślin: nasionach, owocach, kwiatach, liściach, kłączach, korzeniach, a nawet w korze.


Pod względem chemicznym bardzo skomplikowane mieszaniny o niepowtarzalnych właściwościach i składzie, złożone z kilkuset (!) związków organicznych – ketonów, aldehydów, alkoholi, estrów, laktonów, terpenów i innych.

Produkcja olejków eterycznych przez rośliny pozwala im skuteczniej wabić owady zapylające kwiaty, a także – zniechęca zwierzęta roślinożerne do ich spożywania.

Należą do najpowszechniej i najdłużej wykorzystywanych przez ludzi substancji leczniczych pochodzenia roślinnego; już w starożytności znane były jako kosmetyki, środki lecznicze i spożywcze.

Nie powodują uzależnienia

Olejki pozyskiwane są najczęściej za pomocą destylacji parowej lub tłoczenia na zimno.

i wiele innych…

OLEJKI

zakres działania

Różnorodność w budowie chemicznej olejków sprawia, że mają bardzo szeroki zakres działania. M.in. wykazują działanie:

  przeciwmikrobowe

bakterie, wirusy, drożdże, grzyby pleśniowe,
promieniowce i pierwotniaki

  antyseptyczne

  wykrztuśne

  przeciwzapalne

  stymulujące odporność organizmu

  spazmolityczne

  diuretyczne

  stabilizujące emocje

  nasenne

JAK

APLIKOWAĆ

Uwaga! Olejki eteryczne – czy w to wierzysz czy też nie – to bardzo silne, stężone substancje chemiczne i mocno oddziałują na organizm – dlatego aby bezpiecznie i efektywnie je stosować należy przestrzegać zasad bezpiecznego ich stosowania.

Jeśli zdecydujesz się na zakup olejków za naszym pośrednictwem – zaprosimy Cię do zamkniętej grupy na fb, gdzie na bieżąco edukujemy i podpowiadamy jak bezpiecznie ich używać.

  Niektóre olejki (wszystkie cytrusy!) są fotoaktywne – oznacza to, że po ich użyciu przez 12 h nie należy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. (mogą spowodować pojawienie się plam na skórze, świąd, oparzenia i podrażnienia).

 Skóra skórze nierówna. Dlatego stosując olejek miejscowo dobrze jest zrobić „próbę uczuleniową” w jakimś jednym miejscu, (np. na ręce) zanim wykorzystamy olejek np. do masażu całego ciała.

 Nie aplikuj olejków na błony śluzowe; do oczu, uszu, nosa

 

Jeśli stosujemy olejki u małych dzieci, kobiet ciężarnych czy osób starszych, mających poważniejsze problemy zdrowotne – musimy zachować szczególną ostrożność i starannie dobrać takie olejki, które będą bezpieczne.

Pamiętaj o odpowiednim rozcieńczeniu! Nie tylko ochroni Cię ono przed podrażnioną, poparzoną skórą, ale sprawi, że olejki „zatrzymają się” dłużej na twojej skórze – mając czas / możliwość, by działać, wejść w głąb naszego organizmu i przedostać się do krwioobiegu.

Olejki to substancje lotne – zatem nawet bezpośrednio naniesione na skórę bardzo szybko uciekną nam w eter, jedynie częściowo wchłaniając się w nasz organizm. Dlatego rozcieńczamy je mieszając z olejem nośnikowym – może to być frakcjonowany olej kokosowy doTERRA, który nie pozostawia tłustej powłoki na skórze, lub inny olej -np. migdałowy, winogronowy, oliwa z oliwek…

 

miejsca

APLIKACJI

Aromatic

układ oddechowy

 wdychanie bezpośrednio z buteleczki

 rozpylanie w dyfuzorze

 skrapianie pościeli, ubrania, szmatki

 rozpylanie za pomocą buteleczki z atomizerem

Topical

miejscowo

 poprzez przenikanie przez skórę (dostają się do krwioobiegu w około 30 sekund!)

 na dłonie, podeszwy stóp, wzdłuż kręgosłupa, w okolicach karku, skroni lub podczas masażu całego ciała;

 ważne jest odpowiednie rozcieńczenie!

Internal

wewnętrznie

czyli doustnie; z jedzeniem, napojami, pod język lub w specjalnych kapsułkach)*

dotyczy tylko olejków doTERRA (z certyfikatem jakości CPTG) dopuszczonych do użytku wewnętrznego

dlaczego

dōTERRA

JAKOŚĆ → SKUTECZNOŚĆ  BEZPIECZEŃSTWO

PRODUKTU

WARTOŚĆ CZŁOWIEKA

PERSPEKTYWA ZAROBKÓW

O jakości olejków eterycznych doTERRA decyduje cały proces produkcji: 

od nasionka wrzuconego do ziemi – po kropelkę zamkniętą w buteleczce

Certified Pure Tested Grade™

Każda partia olejków przechodzi wiele testów jakości, m.in. chromatografia gazowa, chromatografia chiralna, spektrometria mas, spektroskopia fourierowska, analiza izotopowa, itd..

– by końcowo uzyskać certyfikat CPTG Certified Pure Tested Grade™ świadczący o ich najwyższej jakości, o tym, że są w 100 % czyste i naturalne

dzięki temu, że olejki sa wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń czy domieszek, możemy bezpiecznie i bardzo efektywnie wspierać nimi nasze zdrowie (fizyczne i psychiczne)

wszystko jest jawne! – każda buteleczka olejku doTERRA ma na spodzie numer – identyfikator jakości – wystarczy wpisać go na stronie www.sourcetoyou.com, by znaleźć wyniki testów dla tej partii olejku

doTERRA odczarowuje magiczne spojrzenie na olejki, pokazuje, że sądarem natury – tym, co przyroda ma dla nas najcenniejszego i z czego możemy i powinniśmy mądrze korzystać

za każdą kropelką olejku kryje się
dobro drugiego człowieka

tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy – realny wpływ na poprawę sytuacji życiowej ludzi w wielu ubogich regionach świata

godziwe, uczciwe, terminowe wynagrodzenie oraz bezpieczne warunki pracy dla pracowników na każdym etapie produkcji

wzmacnianie potencjału dostawców – wsparcie finansowe i edukacyjne lokalnych rolników, małych producentów

zero waste; szacunek wobec przyrody podczas całego procesu produkcyjnego

doTERRA Healing Hands Foundation ®

– wspiera rozwój społeczności lokalnych(finansowanie i budowa szkół, przychodni zdrowia, obiektów szkoleniowych itp.)

– współpracuje z innymi organizacjami, aby wspierać w przypadku klęsk żywiołowych

– podejmuje działania zapobiegające handlowi ludźmi, wspiera ratownictwo i rehabilitację; programy mikro pożyczek; edukuje kobiety.

– przekazuje hojne darowizny na pokrycie wszystkich kosztów administracyjnych fundacji, dzięki czemu 100% wszystkich darowizn trafia bezpośrednio na pomoc ludziom potrzebującym

doTERRA to największa firma oferująca olejki eteryczne najwyższej jakości

retencja w firmie utrzymuje się na poziomie 65 % !!

od kilku lat to najszybciej rozwijająca się firma MLM na świecie

bardzo hojny i przemyślany plan wynagrodzeń pozwala szybko zbudować dochodowy i stabilny biznes